Zámek v Mikulově
Barokní zámek – sídlo Regionálního muzea v Mikulově. Představuje dějiny kraje a historii tradičního vinařství na Moravě. Ukrývá evropské unikáty – obří renesanční sud a renesanční dvorský ženský šat.
Mikulov, malebné město s poezií vlídné jihomoravské krajiny, vítá své návštěvníky imponující dominantou barokního zámku, jehož historie sahá až k středověkému hradu, který nechal zbudovat k obraně zemské hranice český král Přemysl Otakar I. Dva významné rody budovaly Mikulov s jeho panstvím – od poloviny 13. století Liechtensteinové a od druhé poloviny 16. století Dietrichsteinové. Za Františka kardinála Dietrichsteina byla započata náročná přestavba strohé hradní pevnosti v reprezentativní knížecí rezidenci hodnou politické a společenské role tohoto někdejšího vládce Moravy. Další členové rodu pokračovali v přestavbách diktovaných potřebou doby a svým postavením, a to až do současné podoby rozlehlého barokního areálu.
Mikulovský zámek, jehož interiéry podlehly požáru na konci druhé světové války, se stal sídlem Regionálního muzea, díky jemuž se dějiny do honosných sálů vracejí. Právě historií kraje, města i zámku provází rozsáhlá muzejní instalace „Galerie Dietrichsteinů“, postavená na příbězích majitelů panství. Součástí expozice je unikát vpravdě evropský – ženské renesanční roucho, oděv Markéty Františky Lobkowiczové, rozené Dietrichsteinové. V něm byla v roce 1617 pohřbena v kryptě farního kostela sv. Václava v Mikulově. Slavnou historii rodu připomíná též zámecká knihovna – v barokních skříních je uloženo na 11 000 svazků vzácných knih. Je zde vystavena také jedinečná sbírka historických vědeckých přístrojů ze zdejšího piaristického gymnázia, na němž studoval i Jan Evangelista Purkyně.
K Mikulovu patří odedávna vinohrady, víno a kultura s vínem spojená. To vše připomíná netradičně pojatá expozice „Tradiční vinařství na Moravě“, věnovaná pěstování vinné révy a výrobě vína. A v zámeckém sklepení se ukrývá další evropský unikát – obří renesanční vinný sud o objemu 1014 hl. O víně vypráví též moderní instalace „Víno napříč staletími“.
Navštívit obyvatele zdejšího kraje ze vzdáleného počátku letopočtu umožňuje expozice „Římané a Germáni v kraji pod Pálavou“, která získala prestižní ocenění v Národní soutěži muzeí – Cenu Gloria musaealis.
Výhledy na krásné město z teras zámeckého parku jsou pak příjemným bonusem návštěvy muzea.
Otevírací doba:
29. března–3. listopadu 2013:
duben a říjen: úterý–neděle 9.00–16.00 hod.
květen, červen, září: úterý–neděle 9.00–17.00 hod.
červenec–srpen: úterý–neděle 9.00–18.00 hod.
(poslední prohlídka půl hodiny před zavírací dobou)